Rokasnaudas līgums – darījuma drošība: svarīgākie aspekti un padomi tā slēgšanai
Rokasnaudas līgums ir būtiska sastāvdaļa nekustamā īpašuma darījumos, jo tas nodrošina gan pircējam, gan pārdevējam drošību un apliecina, ka darījums ir nopietns un tiks veikts. Tas ir kā garantija, kas ļauj abām pusēm justies drošākām, kamēr tiek kārtoti citi nosacījumi, piemēram, kredīts vai īpašuma pārbaudes. Tomēr, pirms slēgt šādu līgumu, ir svarīgi izprast tā nozīmi, noteikumus un iespējamos riskus, lai izvairītos no sarežģījumiem.
Kāpēc ir svarīgi slēgt rokasnaudas līgumu?
Rokasnaudas līgums tiek slēgts, lai pircējs apliecinātu savu nopietno interesi iegādāties īpašumu. Tā ir garantija, ka, kamēr pircējs kārto kredīta saņemšanas jautājumus vai veic detalizētāku īpašuma pārbaudi, pārdevējs neizvēlēsies citu pircēju. Tāpat pārdevējs iegūst pārliecību, ka ir potenciāls pircējs, kas apņemas iegādāties īpašumu. Līgums var tikt iniciēts jebkuras puses, taču tas ir abpusējs apliecinājums par darījuma nopietnību.
Līguma slēgšana un nepieciešamie noteikumi
Rokasnaudas līgumu var slēgt gan pie notāra, gan bez tā, vienojoties un parakstot līgumu. Saskaņā ar Civillikumu, tam jābūt skaidri formulētam, iekļaujot svarīgākos nosacījumus: līguma termiņu (pirkuma līguma noslēgšanas termiņu), pērkamo objektu un tā apgrūtinājumus (vai to trūkumu), pirkuma summu un rokasnaudas apmēru. Līguma skaidrība mazinās riskus nesaskaņu gadījumā par pirkuma līguma nosacījumiem.
Rokasnaudas līgums paredz, ka, ja pircējs nolemj atteikties no pirkuma, viņš zaudē iemaksāto summu, bet, ja pārdevējs izlemj neizpildīt savu solījumu un nepārdot īpašumu, viņam jāatmaksā rokasnauda dubultā. Tādēļ, jo lielāka rokasnauda, jo rūpīgāk jāizvērtē līgums, lai izvairītos no iespējas zaudēt šo naudu.
Summas un termiņa izvēle: kā pareizi noteikt
Nav likumīgi noteikta rokasnaudas summa un līguma darbības termiņš, tādēļ par tiem jāvienojas abām pusēm. Parasti rokasnauda ir 5–10% no darījuma summas, taču var būt arī mazāka summa, piemēram, daži simti eiro. Ir svarīgi noteikt summu, kas abām pusēm nodrošinātu drošību, jo pārāk maza rokasnauda var radīt pārdevējam bažas par darījuma nopietnību, savukārt pārāk liela summa var radīt pircējam zaudējumus, ja viņam neizdosies sakārtot finanses. Ir jāņem vērā, ka rokasnaudas summa ir daļa no darījuma kopējās summas, nevis papildus maksa.
Kā banka var palīdzēt?
Lai gan banka nav tieši iesaistīta rokasnaudas līguma slēgšanā, ir svarīgi, lai pircējs pirms līguma slēgšanas konsultētos ar banku. Banka palīdzēs noteikt kredīta pieejamību un apjomu, kas var būt ļoti būtiski, lai saprastu, vai kredīts tiks piešķirts līdz līgumā noteiktajam termiņam. Ir jāņem vērā arī laiks, kas nepieciešams, lai sagatavotu dokumentus kredīta saņemšanai un veiktu nepieciešamās formalitātes Zemesgrāmatā. Ja kredīta iegūšana aizņems vairāk laika nekā paredzēts līgumā, pārdevējam jālūdz pagarināt līguma termiņu, vai arī pircējam būs jāatgriež nauda.
Riski un pārbaudes pirms līguma slēgšanas
Viena no galvenajām problēmām, kas var rasties darījumā, ir pārāk īss laika posms starp rokasnaudas līguma slēgšanu un pirkuma līguma parakstīšanu. Tāpat svarīgi ir pārliecināties, ka īpašums nav apgrūtināts ar parādiem vai citiem juridiskiem ierobežojumiem, un ka pārdevējs ir pilnvarots pārdot īpašumu. Arī laulātā piekrišana var būt nepieciešama, kas bieži tiek aizmirsts līdz pēdējam brīdim.
Svarīgi ir arī pārbaudīt īpašuma stāvokli, pirms slēdz rokasnaudas līgumu, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem pēc līguma noslēgšanas. Ja īpašuma vērtība pēc tam samazinās, un līgumā nav norādīta šāda iespēja, pircējs nevar prasīt līguma atcelšanu, un, lai risinātu problēmu, būs jāizmanto tiesas ceļš.
Rezervācijas un priekšlīgumu atšķirības
Nekustamo īpašumu tirgū arvien biežāk sastopami priekšlīgumi vai rezervācijas līgumi, īpaši gadījumos, kad tiek iegādāti dzīvokļi vēl neuzbūvētās mājās. Šajos līgumos nauda, kuru pircējs iemaksā, bieži tiek norādīta kā rezervācijas maksa, nevis rokasnauda. Tas nozīmē, ka likums neparedz dubultās naudas atmaksu pārdevējam, ja viņš neizpilda līguma saistības, ja tas nav īpaši norādīts līgumā.
Kāpēc svarīgi uzticēties speciālistiem?
Lai arī rokasnaudas līgums ir privāta vienošanās starp pircēju un pārdevēju, ieteicams šādu līgumu slēgt ar profesionālu palīdzību – juristu vai nekustamā īpašuma speciālistu, kas spēs novērtēt potenciālos riskus un sagatavot precīzu un pareizi izstrādātu līgumu. Pareizi sastādīts līgums palīdzēs izvairīties no neparedzētām problēmām un zaudējumiem, kas var rasties, ja līgums nav atbilstoši noformēts.
Secinājums
Rokasnaudas līgums ir svarīgs instruments nekustamā īpašuma darījumos, jo tas nodrošina drošību un apliecina pircēja un pārdevēja nopietnību. Pirms līguma slēgšanas ir būtiski rūpīgi izvērtēt visus nosacījumus, summu un termiņu, konsultēties ar banku, veikt nepieciešamās pārbaudes un izmantot speciālistu palīdzību, lai izvairītos no iespējamām juridiskām un finansiālām problēmām.
Komentāri
Ierakstīt komentāru