Patvaļīgā būvniecība: kā novērst sekas un legalizēt darbus
Patvaļīga būvniecība tieši ietekmē būvju drošību un to konstrukciju izturību. Būvdarbi, kas veikti bez sertificēta speciālista izstrādātas un būvvaldē saskaņotas būvniecības dokumentācijas, var radīt ievērojamus riskus ne tikai īpašniekiem, bet arī apkārtējiem. Ir svarīgi atzīmēt, ka tieši īpašniekam ir atbildība par savu īpašumu, pat ja tas ir nesen iegādāts, tostarp arī par patvaļīgo būvniecību.
Kas ir patvaļīga būvniecība un kā to novērst?
Patvaļīga būvniecība ir jebkurš būvniecības darbs, kas tiek uzsākts bez būvvaldē apstiprinātas dokumentācijas, kas neatbilst sākotnēji saskaņotajam būvprojektam vai normatīvo aktu prasībām. Tāpat tas var ietvert ēku vai tās daļas izmantošanu, kas neatbilst projektētajam lietošanas veidam – piemēram, ja saimniecības ēka tiek izmantota dzīvošanai.
Ja īpašumā ir veikta patvaļīga būvniecība, īpašniekam ir divas iespējas:
- Legalizēt būvniecību – izstrādājot un saskaņojot nepieciešamo būvniecības dokumentāciju.
- Atjaunot īpašuma sākotnējo stāvokli – ja būvniecību legalizēt nav iespējams.
Vienkāršota būvniecības saskaņošanas kārtība
Grozījumi Ēku būvnoteikumos ir ieviesuši vieglāku būvniecības saskaņošanas procesu, ļaujot veikt dažus darbus bez nepieciešamības iesniegt būvniecības ieceres dokumentus. Piemēram, vienstāva otrās grupas palīgēkas atjaunošanai vai pārbūvei, logu nomaiņai (ja tiek saglabāts sākotnējais logu dalījums), šie darbi nav jāapstiprina būvvaldē. Tāpat nav nepieciešams saskaņot dokumentus, ja tiek veikta jumta atjaunošana otrās grupas dzīvojamās ēkās vai palīgēkās.
Izņēmums ir kultūras pieminekļi, kuru būvdarbiem jābūt saskaņotiem ar atbilstošiem normatīvajiem aktiem.
Paziņojums par būvniecību
Jaunā saskaņošanas procedūra – paziņojums par būvniecību – attiecas uz būvdarbiem, kuriem nav nepieciešama īpaša būvvaldes atļauja, ja tie tiek veikti, pamatojoties uz būvspeciālista izstrādātu dokumentāciju. Saskaņā ar ēku būvnoteikumiem būvniecības ierosinātājs var uzsākt darbus pēc paziņojuma iesniegšanas Būvniecības informācijas sistēmā (bis.gov.lv), ja plānoti vienkārši uzlabojumi vai pārbūves otrās un trešās grupas ēkās.
Paskaidrojuma raksts
Paskaidrojuma rakstu būvniecības saskaņošanai izmanto, lai veiktu būvniecību, kas saistīta ar jaunas ēkas būvniecību vai vecā ēkas daļas pārbūvi. Tas nepieciešams, piemēram, ja tiek veikta ēkas restaurācija vai tiek plānots mainīt lietošanas veidu. Paskaidrojuma rakstu jāiesniedz, ja nepieciešams saskaņot darbus, kas neparedz lielas būvniecības izmaiņas, bet tomēr prasa apstiprinājumu.
Sarežģītāki gadījumi
Ja būvdarbi ir sarežģītāki, pirms darba uzsākšanas ir nepieciešams izstrādāt pilnu būvprojektu un iegūt būvatļauju.
Būvdarbi kopīpašumā
Ja būvdarbi tiek veikti kopīpašumā, tie jāapstiprina arī pārējiem kopīpašniekiem.
Patvaļīgas būvniecības sekas
Ja tiek konstatēta patvaļīga būvniecība, nekustamā īpašniekam var tikt atņemtas tiesības uz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem, līdz patvaļīgās būvniecības sekas tiek novērstas. Būvniecības likums nosaka, ka būvdarbi, kas uzsākti bez atbilstoša būvprojekta, apliecinājuma kartes vai paskaidrojuma raksta, tiek uzskatīti par patvaļīgiem. Patvaļīga būvniecība var arī ietvert būves ekspluatāciju, kas neatbilst projektētajam lietošanas veidam.
Likumdevēja definīcija
Būvniecības likuma 18. panta otrajā daļā tiek sniegts detalizēts patvaļīgas būvniecības apraksts. Autore analizēs, cik precīzi un pamatoti šie patvaļīgas būvniecības veidi ir iekļauti likumā un kādi tiesību aizsardzības līdzekļi ir pieejami, ja šādi darbi tiek veikti. Viens no aspektiem, kas tiks izvērtēts, ir arī tiesas kompetence izvērtēt būvniecības procesa likumību.
Būvdarbu veikšana bez apstiprinājuma dokumentiem
Saskaņā ar Būvniecības likuma 18. pantu patvaļīga būvniecība ir arī tāda, kas tiek veikta bez apstiprinājuma kartes, paskaidrojuma raksta vai būvatļaujas. Lai izprastu šīs prasības, jānoskaidro, kādos gadījumos šie dokumenti ir nepieciešami un kādi noteikumi jāievēro atkarībā no būves grupas.
Komentāri
Ierakstīt komentāru