Izvērtē dažu Latvijas novadu prettiesisko praksi paaugstinātās 3% NĪN likmes piemērošanā

 

Divas Latvijas pašvaldības – Mārupes un Salaspils – nonākušas Tiesībsarga uzmanības lokā par iespējamu prettiesisku rīcību, piemērojot paaugstināto 3% nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi būvēm, kas nav nodotas ekspluatācijā, bet kurām vēl ir spēkā būvatļaujas. Saskaņā ar NĪN likumu šādu likmi drīkst piemērot tikai tad, ja ir pārsniegts normatīvos noteiktais kopējais būvniecības termiņš, kas ietver arī atļautos pagarinājumus. 
Tiesību normā noteiktais kopējais būvniecības veikšanas ilgums ir lasāms, summējot sākotnējo maksimālo būvdarbu veikšanas termiņu (to, kas norādīts sākotnēji izsniegtajā būvatļaujā) un pagarināto termiņu (to, kas norādīts pagarinātajā būvatļaujā) būvdarbu veikšanai. Proti, šobrīd likums paredz, ka laiks, kad būve jānodod ekspluatācijā, ir pagarināms.
Taču Mārupē un Salaspilī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likme 3% apmērā piemērota arī tādiem objektiem, kas formāli neatbilst šādas paaugstinātās likmes nosacījumiem. Izskatīsim, kādos gadījumos šo likmi drīkst piemērot, kā izvairīties no līdzīgām situācijām un kā profesionāla palīdzība var pasargāt īpašniekus no finansiāliem zaudējumiem.

Kas ir 3% likme un kāpēc tā ir būtiska?
Saskaņā ar Nekustamā īpašuma nodokļa likuma 3. panta trešo daļu, pašvaldības var piemērot 3% NĪN likmi nekustamajiem īpašumiem, kas:
- nav uzturēti atbilstošā tehniskā stāvoklī (piemēram, pussabrukušas vai bīstamas ēkas),
- nav nodoti ekspluatācijā noteiktajā termiņā pēc būvatļaujas izsniegšanas (parasti pēc 8 gadiem, vai 5 gadiem, ja bijusi ietekmes uz vidi novērtēšana).

Šī norma pastāv, lai motivētu īpašniekus savlaicīgi pabeigt būvniecību un uzturēt vidi drošu. Tomēr paaugstinātā likme nedrīkst tikt piemērota vispārināti un bez individuāla izvērtējuma.

Kas notiek Mārupē un Salaspilī?
Tiesībsargs lūdzis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) izvērtēt šo novadu rīcību, jo ir aizdomas, ka nodokļa likme palielināta arī gadījumos, kad īpašumi neietilpst nevienā no likumā paredzētajām kategorijām. Tas nozīmē: cilvēki maksā vairāk vienkārši par to, ka ēka nav pabeigta “pietiekami ātri” — pat ja kavējums bijis pamatots vai dokumenti joprojām kārtošanas procesā.

Šāda pieeja var būt prettiesiska, ja nav ņemti vērā konkrētie apstākļi un netiek dota iespēja īpašniekam savu situāciju sakārtot.

Ko tas nozīmē īpašniekiem?
Ja jūsu īpašumā:
- joprojām notiek būvniecība,
- nav nodota ekspluatācijā objektīvu iemeslu dēļ (piemēram, aizkavēts tehniskais projekts, ilga saskaņošana),
- ēka nav apdzīvota, bet nav arī bīstama vai nolaista —
tad 3% nodoklis var būt nepamatots. Īpašniekam ir tiesības lūgt pārskatīt piemēroto likmi, sniegt pierādījumus un nepieciešamības gadījumā vērsties pat tiesā.

Kā rīkoties, lai sevi pasargātu?
- Pārbaudiet sava īpašuma statusu būvvaldē un Zemesgrāmatā.
- Kārtojiet dokumentus savlaicīgi, lai izvairītos no pārpratumiem.
- Ja saņemat paziņojumu par 3% likmes piemērošanu, nekavējoties pieprasiet detalizētu pamatojumu.

Nepieciešamības gadījumā – vērsieties pie profesionāliem juristiem vai nekustamā īpašuma konsultantiem.

Profesionāļu atbalsts – jūsu drošība un ietaupījums
Īpašuma dokumentu kārtošana, būvniecības procesu koordinēšana un nodokļu piemērošanas izvērtēšana ir sarežģīti un laikietilpīgi procesi. Tāpēc ir vērtīgi sadarboties ar uzņēmumiem, kas:
- palīdz sakārtot būvniecības dokumentāciju,
- nodrošina juridisko atbalstu, lai aizstāvētu jūsu intereses pašvaldībās vai tiesā,
- sniedz konsultācijas par iespējām samazināt NĪN likmi.

Mūsu uzņēmums piedāvā šādus pakalpojumus – no tehniskās dokumentācijas izvērtēšanas līdz nodošanai ekspluatācijā . Mēs palīdzēsim jums izvairīties no nevajadzīga finansiāla sloga, vienlaikus sakārtojot īpašumu atbilstoši likumam.

Atcerieties: jūsu īpašums ir ieguldījums, kas prasa atbildīgu pieeju. Savlaicīga dokumentu kārtošana un profesionālu ekspertu iesaiste ļauj ne tikai izvairīties no 3% NĪN, bet arī nodrošina drošu nākotni jūsu īpašumam un ģimenei.

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Установка дымовых детекторов в соответствии с правилами МК № 238

Dūmu detektoru izvietošana atbilstoši MK noteikumiem Nr. 238

Новые правила пожарной безопасности: что нужно знать об огнетушителях?