Saskaņojuma iegūšana būvdarbiem atsevišķajā īpašumā, kas skar kopīpašumā esošo daļu
Plānojot būvdarbus daudzdzīvokļu mājā, kur īpašums ir sadalīts starp vairākiem īpašniekiem, būtiski ir saprast, kā iegūt nepieciešamos saskaņojumus, īpaši, ja darbi skar koplietošanas daļas.
Kas ir kopīpašums un kā tas ietekmē būvdarbus?
Kopīpašums nozīmē, ka noteiktas ēkas daļas, piemēram, kāpņu telpas, jumts vai fasāde, pieder visiem dzīvokļu īpašniekiem kopā. Ja plānotie būvdarbi ietekmē šīs koplietošanas daļas, nepieciešams saņemt citu īpašnieku piekrišanu.
Dzīvokļa īpašnieka tiesības veikt būvdarbus ir noteiktas Dzīvokļa īpašuma likumā. Likuma 11. pants noteic, ka veikt būvdarbus atsevišķajā īpašumā, ciktāl tas neskar kopīpašumā esošo daļu vai citus dzīvokļu īpašumus, dzīvokļa īpašnieks ir tiesīgs bez saskaņošanas ar citiem dzīvokļu īpašniekiem, vienlaikus ievērojot normatīvo aktu prasības.
Ja būvdarbi atsevišķajā īpašumā skar kopīpašumā esošo daļu (fasādi, jumtu, nesošās konstrukcijas u. c.), dzīvokļa īpašniekam nepieciešams šajā likumā noteiktajā kārtībā saņemt dzīvokļu īpašnieku kopības piekrišanu. Dzīvokļu īpašnieku kopības kompetenci, tostarp piekrišanas iegūšanu, regulē likuma 16. pants. Jāņem vērā, ka dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem.
Saskaņojuma iegūšanas process
- Informācijas sniegšana: Informējiet pārējos īpašniekus par plānotajiem darbiem, to apjomu un ietekmi.
- Kopsapulces sasaukšana: Organizējiet īpašnieku kopsapulci, kurā tiek apspriesti plānotie darbi
- Lēmuma pieņemšana: Atkarībā no darbu rakstura, nepieciešams noteikts īpašnieku balsu vairākums. Piemēram, ja darbi skar koplietošanas daļas, bieži vien nepieciešams vismaz 2/3 īpašnieku piekrišana.
- Dokumentācijas sagatavošana: Sagatavojiet nepieciešamos dokumentus, tostarp saskaņojuma protokolu, un iesniedziet tos attiecīgajās iestādēs.
Dzīvokļu īpašnieku kopība par savā kompetencē esošajiem jautājumiem lēmumus var pieņemt šādā veidā:
- dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē;
- nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci – aptaujas veidā;
- citādi savstarpēji vienojoties.
Svarīgi aspekti
Būvniecības informācijas sistēma (BIS): Līdz 2024. gada 31. decembrim dzīvokļu īpašniekiem bija jānorāda sava kontaktinformācija BIS, lai pārvaldnieki varētu operatīvi sazināties ar īpašniekiem. To vēl ir iespējams izdarīt.
Administratīvo šķēršļu samazināšana: Plānots samazināt administratīvos šķēršļus, lai dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums par ēkas atjaunošanu tiktu pieņemts, sasaucot ne vairāk kā divas kopsapulces.
Plānojot būvdarbus kopīpašumā, svarīgi ir ievērot noteiktās procedūras un nodrošināt visu iesaistīto pušu piekrišanu. Tas ne tikai nodrošina likumīgu darbu veikšanu, bet arī veicina labas attiecības starp īpašniekiem un ēkas ilgtspējīgu attīstību.
Komentāri
Ierakstīt komentāru