"Altum" uzsāk jaunu 173 miljonu eiro investīciju programmu daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes uzlabošanai
AS "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ir uzsākusi plaša mēroga programmu, kuras mērķis ir atjaunot vairāk nekā 400 daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas līdz 2029. gada nogalei. Šai iniciatīvai atvēlēts finansējums 173 miljonu eiro apmērā un tā tiek īstenota ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu.
Pieteikšanās programmai tika atklāta 3. aprīlī, un tās ieviešanas pasākumā "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš uzsvēra, ka kopumā līdz ar šīs kārtas finansējumu energoefektivitātes uzlabošanā ieguldīti jau vairāk nekā 450 miljoni eiro.
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis atklāšanā akcentēja, ka šī trešā programma būtiski atšķiras no iepriekšējām. Pirmkārt, tā paredz koka paneļu māju siltināšanu, un cerams, ka šogad jau tiks uzlabots vismaz desmit šādu ēku siltuma noturīgums. Otrkārt, plānots ieviest kvartāla pieeju — vienlaikus sakārtojot vairākas blakus esošas ēkas un to apkārtni, tostarp iekšpagalmus un infrastruktūru.
Starp programmā paredzētajiem uzlabojumiem ir arī tas, ka pievienotās vērtības nodoklis (PVN) būs attiecināmas izmaksas, un pieteikumus varēs iesniegt arī bez pilnībā pabeigtas tehniskās dokumentācijas.
Četru miljonu eiro apmērā paredzēti līdzekļi energoauditiem, kas ļaus apsekot aptuveni 200 ēkas. Turklāt iedzīvotāji varēs saņemt kapitāla atlaidi līdz pat 50% apmērā no attiecināmās aizdevuma summas, ja pēc renovācijas tiks sasniegts vismaz 30% enerģijas ietaupījums. Latgales reģionā šī atlaide attiecas arī uz ēkām ar 10–29% ietaupījumu.
Atbalstu iespējams saņemt arī tehniskās dokumentācijas sagatavošanai — "Altum" grants segs 90% no šīm izmaksām, un, piemēram, piecstāvu mājai ar 30 dzīvokļiem tas var sasniegt līdz 20 000 eiro. Dzīvokļu īpašniekiem atliks segt vien 10%.
Kapitāla atlaides apjoms būs atkarīgs no sasniegtajiem energoefektivitātes rezultātiem un izmantotajiem būvniecības risinājumiem:
50% – ja sasniegts ≥30% primārās enerģijas ietaupījums un izmantoti rūpnieciski ražoti koka paneļi vai renovētas vismaz trīs mājas vienā kvartālā;
45% – ja izmantota ventilējamā fasāde un ietaupījums ir vismaz 30%;
40% – ja sasniegts ≥30% ietaupījums citos gadījumos vai ja Latgalē panākts 10–29% ietaupījums (ne vairāk kā 80 000 eiro).
Pieteikties var juridiskas personas, kurām pieder daudzdzīvokļu mājas ar vismaz trim dzīvokļiem. Pieteikumus drīkst iesniegt pārvaldnieki, apsaimniekotāji vai energoservisa uzņēmumi (ESKO).
Paredzēti divi pieteikšanās veidi: ar jau gatavu dokumentāciju vai vienkāršotā kārtībā, iesniedzot energosertifikātu, un pārējo dokumentāciju izstrādājot pēc pieteikuma iesniegšanas. Kopējais finansējums dokumentācijas izstrādei ir 4,25 miljoni eiro, un tas ļaus sagatavot renovācijai ap 200 ēku.
Tehniskās dokumentācijas sagatavošanas granta finansējums paredzēts, piemēram, ēkas tehniskās apsekošanas atzinuma, energoaudita un projektēšanas dokumentācijas sagatavošanai. Pieteikšanās grantam sāksies aprīlī un pieteikšanās tajā notiks atsevišķi no daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas. Pēc dokumentācijas izstrādes ar granta atbalstu, mājai būs obligāti jāuzsāk projekta īstenošana energoefektivitātes programmas ietvaros.
Informācijas avots:
Komentāri
Ierakstīt komentāru